به گزارش روابط عمومی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان، آقای دکتر حافظیه معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور روز چهارشنبه 8 تیر ماه 1401 از فعالیت های پژوهشی پژوهشکده بازدید کردند . در ابتدا  جلسه ای با حضور اعضای هیات علمی  و محققین برگزار گردید در ابتدای جلسه آقای دکتر مرتضوی رییس پژوهشکده ضمن خوشآمدگویی اظهار مشارکت و ایفای نقش فعال و کمک به تولید پایدار را از مهمترین رسالت های تحقیقاتی پژوهشکده برشمرده و فعالیت پزوهشی در زمینه ی پرورش ماهی در قفس و تولید میگو مفید دانسته و اظهار امیدواری کردند که از یافته های پژوهشی در بخش شیلات استفاده ی بیشتری صورت گیرد .
در ادامه خانم دکتر محبی معاون پژوهشی پژوهشکده گزارش مبسوطی از عملکرد پزوهشی سه ماهه اول سال 1401 ارایه کردند ایشان رویکردهای پژوهشکده در سال جاری در شش محور:
- اجرای پروژه های حاکمیتی و مشتری مدار
- تقویت ارتباطا ت با سازمان های اجرایی/تحقیقاتی/بخش خصوصی و تعاونی های صیادی
- فعالیت های مرتبط با تولید دانش بنیان و تجاری سازی دستاوردها
- ترویج یافته های علمی مستخرج از پروژه های تحقیقاتی خاتمه یافته
- تقویت روابط بین الملل با تاکید بر کشورهای حاشیه خلیج فارس
- بهبود کیفیت خدمات آزمایشگاهی
بیان نمودند. ایشان پروژه های تحقیقاتی جاری پژوهشکده را 30 فقره اعلام و گفتند که از این تعداد 44% در بخش امنیت غذایی، 25% تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی، 21% مدیریت و اقتصاد اجتماعی، 7% منابع طبیعی آب و خاک و 3% در حوزه تغییر اقلیم در حال اجرا می باشند و از کل این پروژه ها 57% سفارش محور می باشند. در ادامه آماری از قراردادهای جاری ارایه و اعلام شد بخش عمده ای از قراردادهای جاری با اداره کل شیلات استان  ،صندوق حمایت از پژوهشگران، شرکت تعاونی تکثیر میگوی سندرف جاسک، طرح توسعه نیکسا و دانشگاه های شیراز و شهید بهشتی در حال اجرا می باشد.
ایشان در ادامه به دریافت کد مصوب برای 5 پروژه، با بروندادهای دارای قابلیت تجاری اشاره و اعلام داشتند برنامه ریزی لازم در خصوص جلب مشارکت شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی بمنظور تجاری سازی آنها  در دست انجام است.
دکتر محبی در بخش دیگری از سخنان خود به بازدید استاندار هرمزگان از ایستگاه تحقیقات نرمتنان بندر لنگه، معرفی دستاوردهای پژوهشی به پارک فناوری خلیج فارس و شرکت های دانش بنیان تحت پوشش و جلسه مشترک معرفی دستاوردها با دانشگاه علوم پزشکی/دانشکده علوم دارویی هرمزگان، بازنویسی و ارجاع مجدد طرح کلان سوکلا به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همکاری در توسعه و استقرار سازه های مصنوعی در استان هرمزگان، جلسات مشترک با شیلات استان/ مقامات استانی/ تعاونی های صیادی، مشارکت در کارگروه های تخصصی شیلاتی استان هرمزگان، برگزاری نشست علمی تخصصی در هفته گرامیداشت خلیج فارس، مشارکت در برنامه های گرامیداشت سال جهانی علوم پایه، مشارکت در برگزاری نشست  تخصصی گرامیداشت روز جهانی ایمنی غذا و همکاری با مرکز نخبگان استان هرمزگان اشاره کردند.
ایشان چالش های پیش رو را؛ پرورش میگو در استان هرمزگان، صید غیر مجاز و بهره برداری غیر استاندارد از ذخایر آبزیان، چالش های زیست محیطی دریایی ناشی از توسعه و استقرار آب شیرین کنها، ریزش نفت و مشتقات آن به آبهای ساحلی بیان کردند. و با اشاره به فعالیت های آزمایشگاهی خرید، نصب و راه اندازی دستگاه ریل تایم پی سی آر و راه اندازی آزمایشگاه جامع سلامت آبزیان را از دیگر اقدامات مهم پژوهشکده در سال 1401 اعلام نمودند.
در ادامه دکتر حافظیه با اظهار رضایت ار انجام پروژه ها و سایر فعالیت های صورت پذیرفته توسط پژوهشکده و حرکت مجموعه در راستای سیاست های سازمانی و موسسه، دستاورد تولید مولدین سوکلا را خوب توصیف نموده و کفتند چون با موجود زنده سروکار داریم ممکن است پیشرفت کار با انتظارات ما کاملا مطابقت نداشته باشد. ایشان یکی از اقدامات ارزنده پژوهشکده را تلاش جهت تامین اعتبارات از معاونت علمی ریاست جمهوری و هم چنین اعتبارات استانی برشمردند. وی در ادامه به بحث مجری بودن محققین و رویکرد جدید انجام پروژه های تحقیقاتی و حضور در عرصه و منشا اثر بودن و انجام پروژه های تحلیلی توسط محققینی که مجری پروژه نیستند، را یکی از رویکردهای موسسه دانستند و هم چنین به ضرورت تاسیس شرکت های دانش بنیان بعنوان یکی از موارد مهم قابل پیگیری در سال جاری دانستند.
دکتر حافظیه با اشاره به هزینه های بسیار بالای کشتی تحقیقاتی فردوس و عدم امکان استفاده از آن جهت فعالیت های پژوهشی خواستار ارایه راهکارهای جایگزین مناسب و استفاده از مدل ها در امور تحقیقاتی توسط همکاران بخش ارزیابی ذخایر شدند. ایشان جذب نیروی انسانی در سال گذشته را 5 نقر هیات علمی اعلام نمودند و خواستار استفاده از برون داد های ترویجی و ظرفیت های موجود شدند.
در ادامه دکتر حافظیه از بخش های تحقیقاتی، آزمایشگاه ها و کارگاه تکثیر آبزیان پژوهشکده بازدید نمودند.
آقای دکتر حافظیه با دکتر دریایی مدیرکل و مهندس بارانی معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان دیدار و در خصوص همکاری متقابل در زمینه باسازی ذخایر آبزیان، ارزیابی ذخایر آبزیان تجاری و پرورش ماهی در قفس به بحث و تبادل نظر پرداختند. دکتر حافظیه ضمن تشکر بابت همکاری مطلوب اداره کل شیلات استان و پژوهشکده اظهار امیدواری کردند دامنه همکاری ها توسعه یابد. در ادامه آقای دکتر دریایی ضمن تشکر از اقدامات اثربخش پژوهشکده در زمینه های آبزی پروری و ذخایر آبزیان اظهار داشتند، در تمامی فعالیت های شیلاتی ضرورت حضور پژوهشکده بیش از هر زمان دیکری احساس می شود و آمادگی اداره کل را در این زمینه اعلام داشتند.